Symbol Guide: Difference between revisions
From MultiCharts
no edit summary
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 38: | Line 38: | ||
|'''Z''' | |'''Z''' | ||
|} | |} | ||
===Futures Symbols=== | ===Futures Symbols=== | ||
Line 46: | Line 45: | ||
'''Y''' or '''YY''' stand for the '''year'''. | '''Y''' or '''YY''' stand for the '''year'''. | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" style =" text-align: center;" | ||
!Name | !Name | ||
! | !style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|[http://interactivebrokers.com/en/index.php?f=products&p=fut Interactive Brokers] | ||
![https://www.mirusfutures.com/brokerage_services/commissions/available_contract_details Zen-Fire/Rithmic] | ![https://www.mirusfutures.com/brokerage_services/commissions/available_contract_details Zen-Fire/Rithmic] | ||
! | !style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|[http://www.iqfeed.net/symbolguide/index.cfm?symbolguide=guide&displayaction=support§ion=guide&web=iqfeed DTN IQFeed] | ||
![http://kb.esignal.com/display/2/index.aspx?c=12&cpc=40O2r6eeyG0Jfuy2sd5gAr4LG2c3&cid=1&cat=&catURL=&r=0.0843273401260376 eSignal] | ![http://kb.esignal.com/display/2/index.aspx?c=12&cpc=40O2r6eeyG0Jfuy2sd5gAr4LG2c3&cid=1&cat=&catURL=&r=0.0843273401260376 eSignal] | ||
! | !style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|[http://www.cqg.com/docs/symbols.pdf CQG] | ||
![http://www.openecry.com/trading/margin-req.cfm?CurrentAssetType=Futures&ViewBy=MarketGroup Open E Cry] | ![http://www.openecry.com/trading/margin-req.cfm?CurrentAssetType=Futures&ViewBy=MarketGroup Open E Cry] | ||
! | !style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|[http://www.barchart.com/commodityfutures/All Barchart] | ||
![http://www.mbtrading.com/commissions.aspx?page=Futures# MBTrading] | ![http://www.mbtrading.com/commissions.aspx?page=Futures# MBTrading] | ||
! | !style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|[https://www.tradingtechnologies.com/product-db Trading Technologies] | ||
|- | |||
|colspan="10" style="background-color:#fad67d;" |'''Indices (Electronic)''' | |||
|- | |- | ||
!S&P 500 E-mini | !S&P 500 E-mini | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''ES'''MY | ||
|'''ES'''MY | |'''ES'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|@'''ES'''# <br> @'''ES'''MYY | ||
|'''ES''' #F <br> '''ES''' MY | |'''ES''' #F <br> '''ES''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''EP'''MYY | ||
|'''ES'''MY | |'''ES'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''ES'''MYY | ||
|'''/ES'''MY | |'''/ES'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''ES'''MY | ||
|- | |- | ||
!S&P 500 | !S&P 500 | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''SPX'''MY | ||
|'''SP'''MY | |'''SP'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''SP'''# <br> +'''SP'''MYY <br> @'''SP'''# <br> @'''SP'''MYY | ||
|'''SP''' #F <br> '''SP''' MY | |'''SP''' #F <br> '''SP''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''SPA'''MYY | ||
|'''SP'''MY | |'''SP'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''SP'''MYY | ||
|'''/SP'''MY | |'''/SP'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''SP'''MY | ||
|- | |- | ||
!Russell 1000 E-mini | !Russell 1000 E-mini | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''RG'''MY | ||
|'''RF'''MY | |'''RF'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|@'''RS1'''MYY | ||
|'''RN''' #F | |'''RN''' #F | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''RFE'''MYY | ||
|'''RF-M'''MY | |'''RF-M'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"| | ||
|'''/RF'''MY | |'''/RF'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''RI'''MY | ||
|- | |- | ||
!Russell 2000 E-mini | !Russell 2000 E-mini | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''TF'''MY | ||
|'''TF F'''MM00YY! | |'''TF F'''MM00YY! | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|@'''TFS'''# <br> @'''TFS'''MYY | ||
|'''TF''' #F <br> '''TF''' MY | |'''TF''' #F <br> '''TF''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''TFE'''MYY | ||
|'''RLM-M'''MY | |'''RLM-M'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''RJ'''MYY | ||
|'''/TF'''MY | |'''/TF'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''TF'''MY | ||
|- | |- | ||
!Nasdaq 100 E-mini | !Nasdaq 100 E-mini | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''NQ'''MY | ||
|'''NQ'''MY | |'''NQ'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|@'''NQ'''# <br> @'''NQ'''MYY | ||
|'''NQ''' #F <br> '''NQ''' MY | |'''NQ''' #F <br> '''NQ''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"| | ||
|'''NQ'''MY | |'''NQ'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''NQ'''MYY | ||
|'''/NQ'''MY | |'''/NQ'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''NQ'''MY | ||
|- | |- | ||
!DJIA E-mini | !DJIA E-mini | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''YM'''MY | ||
|'''YM'''MY | |'''YM'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|@'''YM'''# <br> @'''YM'''MYY | ||
|'''YM''' #F <br> '''YM''' MY | |'''YM''' #F <br> '''YM''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''YM'''MYY | ||
|'''YM'''MY | |'''YM'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''YM'''MYY | ||
|'''/YM'''MY | |'''/YM'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''YM'''MY | ||
|- | |||
|colspan="10" style="background-color:#fad67d;" |'''Currencies (Electronic)''' | |||
|- | |- | ||
!Euro FX | !Euro FX | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6E'''MY | ||
|'''6E'''MY | |'''6E'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|@'''EU'''# <br> @'''EU'''MYY | ||
|'''6E''' #F <br> '''6E''' MY | |'''6E''' #F <br> '''6E''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''EU6'''MYY | ||
|'''6E'''MY | |'''6E'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6E'''MYY | ||
|'''/6E'''MY | |'''/6E'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6E'''MY | ||
|- | |- | ||
!Japanese Yen | !Japanese Yen | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6J'''MY | ||
|'''6J'''MY | |'''6J'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|@'''JY'''# <br> @'''JYM'''YY | ||
|'''JY''' #F <br> '''JY''' MY | |'''JY''' #F <br> '''JY''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''EJY'''MYY | ||
|'''6J'''MY | |'''6J'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''JY'''MYY | ||
|'''/JY'''MY | |'''/JY'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''JY'''MY | ||
|- | |- | ||
!British Pound | !British Pound | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6B'''MY | ||
|'''6B'''MY | |'''6B'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|@'''BP'''# <br> @'''BP'''MYY | ||
|'''BP''' #F <br> '''BP''' MY | |'''BP''' #F <br> '''BP''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''BP6'''MYY | ||
|'''6B'''MY | |'''6B'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''B6'''MYY | ||
|'''/6B'''MY | |'''/6B'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6B'''MY | ||
|- | |- | ||
!Australian Dollar | !Australian Dollar | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6A'''MY | ||
|'''6A'''MY | |'''6A'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|@'''AD'''MYY | ||
|'''6A''' #F <br> '''6A''' MY | |'''6A''' #F <br> '''6A''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''DA6'''MYY | ||
|'''6A'''MY | |'''6A'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''A6'''MYY | ||
|'''/6A'''MY | |'''/6A'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6A'''MY | ||
|- | |- | ||
!New Zealand Dollar | !New Zealand Dollar | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6N'''MY | ||
|'''6N'''MY | |'''6N'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''NZD'''# | ||
|'''6N''' #F <br> '''6N''' MY | |'''6N''' #F <br> '''6N''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''NE6'''MYY | ||
|'''6N'''MY | |'''6N'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''N6'''MYY | ||
|'''/6N'''MY | |'''/6N'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6N'''MY | ||
|- | |- | ||
!Canadian Dollar | !Canadian Dollar | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6C'''MY | ||
|'''6C'''MY | |'''6C'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|@'''CD'''# | ||
|'''6C''' #F <br> '''6C''' MY | |'''6C''' #F <br> '''6C''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''CA6'''MYY | ||
|'''6C'''MY | |'''6C'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''D6'''MYY | ||
|'''/6C'''MY | |'''/6C'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6C'''MY | ||
|- | |- | ||
!Swiss Franc | !Swiss Franc | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6S'''MY | ||
|'''6S'''MY | |'''6S'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|@'''SF'''# | ||
|'''SF''' #F <br> '''SF''' MY | |'''SF''' #F <br> '''SF''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''SF6'''MYY | ||
|'''6S'''MY | |'''6S'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''S6'''MYY | ||
|'''/6S'''MY | |'''/6S'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''6S'''MY | ||
|- | |- | ||
!U.S. Dollar Index | !U.S. Dollar Index | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"| | ||
|'''DX F'''MM00YY! | |'''DX F'''MM00YY! | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|@'''DX'''# | ||
|'''DX''' #F <br> '''DX''' MY | |'''DX''' #F <br> '''DX''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''DXE'''MYY | ||
|'''DX-M'''MY | |'''DX-M'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''DX'''MYY | ||
|'''/DX'''MY | |'''/DX'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"| | ||
|- | |- | ||
!Crude Oil | !Crude Oil | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''CL'''MY | ||
|'''CL'''MY | |'''CL'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''QCL'''# <br> '''QCL'''MYY | ||
|'''CL''' #F <br> '''CL''' MY | |'''CL''' #F <br> '''CL''' MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''CL'''MYY | ||
|'''GCL'''MY | |'''GCL'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''CL'''MYY | ||
|'''/CL'''MY | |'''/CL'''MY | ||
| | |style="width: 10%; background-color:#E3FBE5;"|'''CL'''MY | ||
|- | |- | ||
[[Category:FAQ]] | [[Category:FAQ]] |