Creating Charts: Difference between revisions
From MultiCharts
→Entering Symbol Parameters into a Command Line
Line 54: | Line 54: | ||
|'''Data Source Name'''||'''Abbreviation''' | |'''Data Source Name'''||'''Abbreviation''' | ||
|- | |- | ||
| | |ASCII Mapping||ASC | ||
|- | |||
|AvaTrade||AVA | |||
|- | |- | ||
| | |Barchart.com||BC | ||
|- | |- | ||
|Bloomberg||BL | |Bloomberg||BL | ||
|- | |- | ||
| | |CQG||CQG | ||
|- | |||
|CSI||CSI | |||
|- | |||
|Dukascopy||DUK | |||
|- | |||
|eSignal||ES | |||
|- | |- | ||
|Free Quotes||F | |Free Quotes||F | ||
Line 70: | Line 78: | ||
|Interactive Brokers||IB | |Interactive Brokers||IB | ||
|- | |- | ||
| | |IQBank QuickTrade||IWB | ||
|- | |||
|LMAX||LM | |||
|- | |||
|MB Trading||MB | |||
|- | |||
|MCFX||FX | |||
|- | |- | ||
|Metastock||MS | |Metastock||MS | ||
|- | |||
|MIG Bank||MIG | |||
|- | |- | ||
|Open E Cry||OEC | |Open E Cry||OEC | ||
Line 78: | Line 94: | ||
|Patsystems||PS | |Patsystems||PS | ||
|- | |- | ||
| | |Rithmic 01||RT | ||
|- | |- | ||
|TradeStation||TS | |TradeStation||TS | ||
|- | |- | ||
| | |Trading Technologies||TT | ||
|- | |- | ||
|Universal DDE||DDE | |Universal DDE||DDE | ||
|- | |- | ||
| | |WeBank}}WB | ||
|- | |- | ||
| | |Zen-Fire||ZF | ||
|} | |} | ||